Ahır havalandırma fanı

Hayvan çiftliklerindeki binalardaki havalandırma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Mekanik havalandırma sistemi ve Ahır Fanı kararı vermeden önce; (THI) Thermal Humidity Index , (SNİ) Sıcaklık Nem İndeksi, Çiftlik Sistemi, Ahır yönetimi, durak başına Ayak izi, Hayvan trafiği ve akışı, Gübre yönetimi ve kullanımı, Fan bakımı, fan sayısı gibi diğer faktörler göz önüne alınmalıdır.

Yüksek verimli hayvanlar için Ahır fanları

Tüm havalandırma sistemleri içinde işletme maliyetleri üzerinde en yüksek etkiye sahip mekanik havalandırmanın parçası olan Ahır Fanları gelir, bu sebepten fan seçimi önem arz eder, çeşit ve modelleri için  Link: TEPE FANLAR / YATAY FANLAR

Fan havalandırma fanı

Fan çeşitleri ve Ahır fanları Seçimi

 • Hava yönüne göre: Yatay fanlar, Dikey fanlar, Esnek fanlar.
 • Maksadına göre: Emme, Basma, Egzoz fanları.
 • Hızlanma tiplerine göre: Redüktörlü fanlar, inverter fanlar ve
 • Motor tiplerine göre: Fırçasız, Fırçalı Senkron, Asenkron.
Ahır tavan fanı
Ahır tavan fanı VSL

Yatay (Axial) Ahır Havalandırma Fanlar

Kare ve çemberli modelleri mevcut olup:  Izgara zeminli ahırlar, Kuru iklim bölgelerinde, doğal havalandırmanın az olduğu yüksek duvarlı ahırlarda Tünel tip havalandırma, malzemeli yataklık ( sap-kum) olan ahırlarda, kuru iklim ve rutubetin az olduğu binalarda, açık tünel olarak kullanımı tercih edilir. Hayvanların bulunduğu alanda hava kalitesini kabul edilebilir bir seviyede korur.

Fan Kullanım alanı ve hızı

Kare ve Çember fanlar

Yükselen sıcak havayı ileriye iterek tahliye ederken bina içinde yeterli derecede hava sirkülasyonu sağlar. Yatay hava üfleyen fanlar emiş ve egzoz görevi görerek; arkadan emdiği, yükselen sıcak havayı, öne doğru üfleyerek sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlar.

Ahır havalandırma fanları
 • Maksimum etki alanı için hava akışına yerleştirilmiş motor.
 • Statik ve dinamik olarak dengelenen pervane.
 • En iyi yatak koruması için dökme alüminyum pervane göbeği.
 • Düşük gürültü seviyeleri sağlayan kemer tahrikli pervane.
 • Egzoz ve geniş üfleme imkanı ve alanı.
 • Açık Tünel hava itme maksadı ile kullanılabilir
 • Montaj kolaylığı için montaj kitleri.
  • Tavana montajda fan muhafazasındaki basıncı azaltan yatay destek çubuğu.
  • Doğru ve kolayca asma açısını ayarlayabilmek için yatırma braketi.
Fan ölçüleri
 Ebat 1,08x 1,85 x 180 mm
1,425 x 1,425 x220 mm

Diğer

Dikey Tavan Fanları (Helikopter fan)

Tepe fanlar; Yatay fanlara göre daha sessiz, daha ekonomik olmasının yanı sıra, etkinlik, düşük güç tüketimi ve düşük bakım maliyetleri ile yüksek verim beklentilerini karşılar. Sağladığı avantajlardan dolayı, kullanımı daha etkili, faydalı ve ekonomik olmuştur. Endüstriyel alanlar, depolar ve sanayi tesisleri ile sağmal ve besi ahır havalandırma fanı olarak ideal çözümler sunar.

Nem ve rutubetin yüksek olduğu iklimlerde, zemin ve hava kurutmanın önemli olduğu ahırlarda (toprak/ kompost zeminler), doğal havalandırma imkanları olan perdeli veya yanları açık veya yarı açık ahırlar için Yeterince yüksek hava hızı oluşturarak; Zemini kurutması ve hayvanlar üzerinde soğuk rüzgar etkisi yaratır.

MISTRAL Tepe Fan

MISTRAL TEPE fan (Helikopter) doğrudan havayı hayvanların ve zemin üzerine üfleyerek birim alan başına m3 hava miktarını artırır. Bu sayede serinlik hissi verirken ortamda bulunan nemin toplanmasını sağlar.

Mistral tavan fanı

Olağanüstü derecede işlevsel ve tasarruflu Asenkron redüktörlü motorlu vantilatörü VS. Ahır Havalandırma Fanı olarak eksenel redüktörlü, dişli motorlu, uygun maliyetli, oldukça işlevsel ve ağır işler için idealdir.

MISTRAL Fan Data
MISTRAL 4m 5m 6m
RPM 98 86 73
Blade 6 6 6
Weight 61 Kg 85 Kg 90 Kg
Electric 380V 3ph 380V 3ph 380V 3ph
KW 0,75 1,1 1,1
Area Ø 12m 14m 18m

Diğer

Tavan Fanları VS / VSL

VS fanlar hayvan soğutma sitemi ile beraber kullanımı ve THI* için tercih edilmektedir.

TEPE Dikey fanlar (Helikopter) doğrudan havayı hayvanların ve zemin üzerine üfleyerek birim alan başına m3 hava miktarını artırır. Bu sayede serinlik hissi verirken ortamda bulunan nemin toplanmasını sağlar.

 • Olağanüstü derecede işlevsel ve tasarruflu Asenkron redüktörlü motorlu vantilatörü VS. Ahır Havalandırma Fanı olarak eksenel redüktörlü, dişli motorlu, uygun maliyetli, oldukça işlevsel ve ağır işler için idealdir.
 • Bu ürün serisinin özelliği, eksenel yük dağıtıcısı olmasıdır, VS fans are (axial destratifier with gear motor), mekanik kısmına eklenen bu parça fan ağırlığından kaynaklanan sürtünmeyi ortadan kaldırır.
 • Motor ve dişli ömrünü uzatan özel yerleşik CLUTCH havalandırma ve soğutma sağlar.
 • Fan emniyet kilidi ve paraşüt sistemi ile kaza ve yaralanmalara son.
VS fan data
VS 4m 5m 6m
RPM 110 98 86
Blade 5 5 5
Weight 81 Kg 91 Kg 109 Kg
Electric 400V 3ph 400V 3ph 400V 3ph
KW 0,6 0,95 1,5
Area Ø 12m 16m 20m

Diğer

Esnek Tavan Fanları

Özel esnek yapısı sayesinde yatay olarak çalışmasına, ya da gerektiğinde 0° ile 90° arasında yatırılmasına olanak sağlar: Amaç, en karmaşık durumlarda bile hava akışını azami seviyeye çıkarmaktır. Yatay ve dikey fanların melezi olarak diğer fanların monte edilemeyeceği alçak binalarda ve hayvanların sınırlı bir alanda yoğunlaştığı, ısı stresinin yüksek seviyelere ulaştığı bekleme alanlarında gösterir.

VERTIGO Tavan fanları

ESNEK FANLAR (hareketli) hem yatay hem dikey çalışarak ihtiyaca göre pozisyonlandırılır. VERTIGO en yüksek potansiyelini sağım ve bekleme alanlarında gösterir.

Konum kilitleme mekanizmalı çerçeve döndürerek yatay olarak veya 0 ° – 90 ° arası gerekli açılarda istenen hava akışını optimize eder. Ahır havalandırma fanı için koruma kafesi sepeti takılabilir.

ESNEK FANLAR (hareketli) hem yatay hem dikey çalışarak ihtiyaca göre pozisyonlandırılır. Genelde Sağım alanları, bekleme alanları ile esnek kullanım ihtiyacı olan ahır ve barınaklar için uygundur.

VERTIGO Data
Vertigo 0,8m 1,0m 1,3m
RPM 900 700 700
Blade 7 5 4
W kg 30 Kg 33 Kg 38 Kg
Electric 400V 3ph 400V 3ph 400V 3ph
KW 0,72 0,65 0,65
Net 360° 360° 360°

Diğer

Yüksel Verimli Havalandırma fanları

Mevcut havalandırma sistemlerine göre maliyet, uygulanma ve bakım yönünden diğer Fanlara göre çok daha ekonomiktir. Ahır içinde homojen iklim sağlar, Hayvanların üretkenliğini ve konforunu arttırır. Havalandırma için harcanan enerji tüketimi azalır. Çevreye duyarlı, ekonomik çözümler sunar.

Teknoloji açısından piyasada en talep gören Daimi Mıknatıslı Fırçasız Senkron motorlarla çalıştırılır. (brushless synchronous motors with permanent magnets / daimi mıknatıslı fırçasız senkron motor ) kalıcı mıknatıslar sayesinde çok yüksek enerji verimliliği ile Düşük enerji tüketimi sağlar

ZEFIRO Mıknatıslı fan

DAİMİ MIKNATISLI FIRÇASIZ SENKRON MOTOR ile en üst düzeyde performans ve enerji verimliliği. Dişli Redüktör ve Bakım ihtiyacı yok.

Fırçasız daimi mıknatıslı fan motoru

Otomatik ve bağımsız hız kontrolü için on-board tahrik FAN GÖVDESİNDE YERLEŞİK İNVERTER motor kontrolü ünitesi daha kompakt ve daha hafif.

Ahır Havalandırma Fanı

Motorda yapılan fonometrik testler, 35dB’den daha düşük bir ses çıkardığını ve kanatlar ile donatıldığında ise sadece 64dB olduğunu kanıtladı.

 • Kurulum sırasında tak ve çalıştır çözümleriyle hız ve güvenlik, hızlı bağlantılar için uygun ve kolay
 • 3-4-5-6-7-8- metre çap ile Geniş etki alanı kanatlar (pervaneler).
 • 5 kanatlı Sağlam dayanıklı alüminyum pervane kanatları.
 • Ayarlanabilir değişken dönme hızı. VFD ve EC ile
 • Daimi , Sürekli Mıknatıslı sistem.
 • Sessiz çalışma 48-55 dBm ( 3 metrede)
 • Yüksek enerji verimliliği En ekonomik enerji tüketimi ( m3 hava başına harcanan enerji)
 • Yüksek hava taşıma miktarı m3/h /W (high cfm per watt)
 • Hayvanların üretkenliğini ve konforunu arttırır.
 • Daimi Mıknatıslı Fırçasız Senkron motor.
 • İnverter ile değişken hız kontrolü.
 • Reverse model ile Tersine hava akımı ile ısıtma ( buzağı ahırları için)
 • Dişli Redüktör yok, bakım ihtiyacı yok
 • Sessiz bir çalışma sunar.
 • Temel avantajı, bakım giderlerinin azaltılması, daha yüksek verimlilik ve daha düşük enerji tüketimidir.
ZEFIRO Light Fan Data
ZEFIRO L 4m 5m 6m
RPM 110 85 60
Blade 5 5 5
Weight 65 Kg 79 Kg 97 Kg
Electric 400V 3ph 400V 3ph 400V 3ph
KW 0,5 0,6 0,7
Area Ø 12m 14m 19m

Diğer

Havalandırma verimliliği AMCA

Havalandırma sistemleri için ahır fanı seçimi yaparken, vat başına CFM *(dakikada fit küp) olarak listelenen fanın havalandırma verimliliği derecesini (VER) kontrol etmek önemlidir.

Sıcaklık değil, nem önemlidir!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz sığırcılığında önemli verim kayıplarına yol açan sıcaklık-nem stresinin oluşabileceği zaman dilimlerini önceden tahmin etmek, böylelikle çiftçilerimizin gerekli önlemleri almasını sağlayarak, kayıplarını en aza indirmek amacıyla “Sıcaklık-Nem İndeksi Programı (SINEP)” hazırlanmıştır.