Kraiburg kauçuk ile mera konforu

İneklerin süt verimlerinin iyi ve ömürlerinin uzun olması yaşadıkları yerlerin konforlu olmasıyla alakalıdır. Modern barınak koşulları ve uygun besleme hayvanların sağlıkları, verimlerini, üretkenliğini doğrudan etkiler. İneğin barınaktaki konforu hayvan verimliliği için en uygun çevre şartları sunmalıdır. Özet olarak ahır içinde mera konforu sağlayabilmektir.

Barınak konforu

Kraiburg inek yatağı ve yumuşak zemin kaplamaları ile modern ahırlarda mera konforu sağlar. Ancak hayvan yaşam alanlılarının Kuru, Temiz ve Yumuşak olması ile sağlanır. Aynı zamanda barınak şartları iş gücü gereksiniminin minimum olmasına olanak sağlamalıdır.

Kraiburg inek yatağı ile mera konforu
Kraiburg inek yatağı ile mera konforu

Durak yüzeyleri ineklerin temizliğini ve sağlığını korumalı. Buradaki konfor beklentileri: eklemleri koruması, deri yaralanmalarını en az seviyeye indirilmesi ve yatış rahatlığının sağlanmasıdır.

İneğin konforu ve verimliliği yatak alanlarında başlar: Yatma davranışının uzaması ve sıklaşması için durakların rahat olması gerekmektedir. Yumuşak ve konforlu zemin kaplamaları ineklerin mera da olduğu gibi sınırsız yatma ve yürüme rahatlığı sağlamalıdır. Bu uygulamalar ineklerin verimliğine katkıda bulunur.

Hayvan konforu Doğru Yem, Taze ve Temiz Su, Yumuşak Yataklar, Kuru ve Temiz Gezinti Alanları ile iyi Yönetimdir.

Mera konforu

Sağlıklı inekler otlaklarda yatarak uzun zaman harcadığı bilinir. Bu nedenle barınaklarda yatma alanları için mera benzeri koşulları sağlayan uygulamalara gerek duyulur. Yattığı yer sadece vücudundaki noktalara destek olmamalı bunun yanında geniş alanları da sağlamalıdır. İneğin yattığı alanda temas basıncı yüzünden deriye yakın olan kılcal damarların kan sirkülasyonunu engellememelidir.

yatan inek pozisyonu

Duraklarda kullanılan altlıklar bazen yetersiz şekil değiştirebilme özelliğinden kan sirkülasyonunu sınırlar. Kısıtlanmış durak alanları: İneklerde ayak, eklem, topuk kemiği ve dizlerde dekübitus, yatak yarası denilen problemlere sebep olur. Sığırlar günlük minimum periyotlarda da olsa yatarlar. Elverişsiz durak koşulları inekleri topal bırakabilir hatta, tırnak ülseri olabilir. Ülser ise sıklıkla büyük kayıplarla sonuçlanır.

İnekler günün yarısından fazlasını duraklarda yatarak geçirmekten hoşlanırlar. KRAIBURG ün ineklere duraklar için hazırladığı ürünler konforlu, kaymayan, kuru ve temiz yatak alanlarıdır. Ayrıca bağlı duraklı ahırlarda da kullanılan ürünler de aynı kullanım olanağını sağlarlar. Barınaklarda inekler duraklara yatar ve kalkarken, durak yüzeyleri termal konforu ve yumuşaklığı sağlamalı, dayanıklı ve yatış içim uygun ölçülerde olmalı ayrıca yatıp kalkarken kayarak düşme ve yaralanmalara izin vermemelidir.

Yürüyüş yolları ve zeminler

İnek konforundan bahsedildiği zaman akla ilk gelen Kauçuk ürünlerdir. Sığır barınaklarında bulunan beton alanlar: Izgaralı zemin, gezinti alanları, süt sağım odasına, geçiş alanlarına, bekleme avlularına ve inek geçiş koridorlarında kauçuk kaplamalar kullanılabilir.

Bağlı duraklı ahırlar içinde kauçuk altlıklar uzun yıllardan beri başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. İneklerin tercihleri doğrultusunda yumuşak otlakları taklit edilerek bu ürünler üretilmektedir. Sığır barınaklarında yüz binlerce inek kauçuk alanlarda yatmakta ve yürümektedir. Almanya’da hayvancılık da kullanılan kauçuk altlık imalatının lideri KRAIBURG inek konforu için yeni standartlar belirlemektedir.

KRAIBURG bilimsel tecrübesi ve yöntemi

Kraiburg şirketi 1946 yıldan bugüne Hayvanlar için barınaklarda doğal yaşama alanı gereksinimlerini başarılı bir şekilde araştırmaktadır. Yaklaşık 140 çalışanı süt sığırları için kauçuk zemin kaplamalarının üretimi, gelişimi ve satışı için çalışır. Geçmişteki uzun yıllara dayanan tecrübesi ile sığır barınakları için hayvanların üzerinde yatmayı ve yürümeyi sevdiği ürünleri geliştirerek imal etmektedir. Durak yüzeylerinde kauçuk altlıkların kullanılmasının yararları 1946 yıldan beri yapılan araştırmalar ile ispatlanmıştır. KRAIBURG altlıklar bilimsel içerikli ve özenli bir şekilde dizayn edilmektedir. Şirket geleneksel olarak yüksek uzmanlaşmış yöntem, kaliteli bileşim ile 40 yıldan beri kendini sığır barınaklarında ispatlamıştır.

KRAIBURG yumuşaklık ve dayanıklılık kriterlerinin her ikisini de araştırmalarına koymuştur. Yüksek performanslı hayvanların en yüksek yatak konfor gereksinimlerini karşılamak için çeşitli model ve özellikte altlık ve yataklar bulunmaktadır. Çünkü Kraiburg kauçuk ürünleri ve kompozisyonu sizin talep ettiğiniz temizlik ve yüksek oranda ihtiyaç ve isteklerinizin fazlasını karşılar. Bu sebepten dolayı Kraiburg 1961 den öncesinden ziraat sektörü için kullanılan özel bileşimli ürünleri patenli projelerle geliştirmiştir.

Patentli ve onaylı ürünler

Bu yöntem ise kauçuğun işlenerek geri kazanılmış lastik granüllerinin çok dikkatli işlenmesi esasına dayanmaktadır. Biz sizin hayatınızı kauçuğun sağlam karakteristiğine emanet etmekteyiz. Aynı zamanda materyallerin kalınlığı önemlidir. Kaplamasız alanlar gelecekte sahip oldukları kalınlıkları deforme olacak, yumuşaklıkları kaybolacaktır. Ayrıca daha kalın altlıklar güvenli bir şekilde uzayarak dalga, bombe yapmaz. Bu özel teknikten dolayı KRAIBURG kalın altlıklar üretmektedir.

KRAIBURG ün tecrübesi bağlı duraklarda değişik uygulama ve gereksinimler için vazgeçilmez spektleri çok uzun ömürlü, güvenilir yatak altlıkları sağlamaktadır. KRAIBURG altlıkların gelişmesinde ki temel prensipte budur. Almanya’da 40 yıldan fazladır KRAIBURG kauçuk altlıkların kullanılması mükemmel sonuçlar göstermektedir.

Hayvan yatak standartları

Bağımsız kuruluş olan DLG Alman Tarım Enstitüsü tarımsal malzeme ekipman ve ürünlerin standartlara uygunluğunu test eder

En yüksek kalite ham madde ve özel dizayn kauçuk ile ideal yumuşaklığı ve dayanıklılığı sağlayan ÜRÜNLERİMİZ DLG’nin test dönemlerinden açık bir şekilde yumuşaklık ve uzun süre baskı altında yürüme testlerinin her ikisinden geçmiştir.

Kraiburg ürünleri sığır yatak ve altlıkları; DIN 3763 – 4 “Konfor sınıflarına” sahiptir

IN 3763 – “Konfor sınıflandırması” Sığır yatak ve altlıkları için tek tip standartları belirler,

Hayvan yatak ve altlıkları üretimi ve malzemelerinde SAĞLIĞA ZARARLI MADDESİZLİK “PAH” sertifikasına sahip tek kauçuk yatak üreticisi KRAIBURG

Hayvan yatak ve altlıkları üretimi ve malzemelerinde SAĞLIĞA ZARARLI MADDESİZLİK;  Tehlikesizlik “PAH” sertifikasına sahip tek kauçuk yatak üreticisi KRAIBURG . DLG Sertifika No 2018/ 6890

Organik hayvancılıkta kullanılabilen hayvan konforuna uygun ve hijyenik kapalı alanlar için KRAIBURG ürünlerini tercih ediniz”

KRAIBURG kauçuk

KRAIBURG kauçuğun avantajları

Esneklik ve yumuşaklık

Altlıkların alt yüzeyinde bulunan farklı profiller yatış için en uygun yumuşaklığı ve ağırlığın uygun bir şekilde dağılmasını sağlar. DİĞER altlıkların tersine, kauçuk altlıkların içleri dolu olmasına rağmen şekillerini tekrar kazanmada mükemmeldir. Bağımsız bir test kuruluşu olan DLG’nin test sonuçları da göstermektedir ki KRAIBURG altlıklar dayanıklılık testi öncesi ve sonrası şekil değiştirme ve esneklik özelliğini kusursuzca yerine getirmektedir. Kullanılan yöntemde, yapılan basma testi uygulamalarında kalot (r=120 mm) basıncının yaklaşık 200 kg olduğu belirlenmiştir. Esneklik testinde çelik ayaklar ile dairesel olarak 75 cm2 lik alana 100,000 defa basılarak uzun süre sonra tekrar esnekliği ölçülmüştür.

Drenaj eğimi

Durağın arkasına doğru entegre eğim inek memesinin temas ettiği alanların temiz ve kuru kalmasını sağlamaktadır. Maksimum yatış rahatlığı ve konforu sağlayabilmesi açısından önemlidir. Yükseltilmiş duraklarda altlık (sap) gereksinimi daha azdır. Derin duraklar ile yüksek duraklar karşılaştırıldığında, yükseltilmiş durakların bakımı, altlık değişimi, temizlik, işçilik zaman ve maliyeti bakımından derin duraklara göre avantajlı olmaktadır.

Kauçuk Malzeme

Kauçuk yumuşak bir materyal olduğundan sıcaklığın yükselmesiyle genleşir. Bu genleşme kauçuğun doğal termal yapısından kaynaklanır. Sıcaklık düştüğünde tekrar eski halini alır. Uzama ve genleşme katsayısı çok düşüktür bu sebeple şişme ve uzama olmaz.

  • Termal genleşme kat sayısı her 10 ˚C de maksimum %0,2 ve
  • Doğal yük genleşme katsayısı % 1 dir.
  • Her uygulama için ideal yumuşaklık sağlar
  • Sağlam ve gürbüz biçimli olmasından dolayı çok dayanıklıdır
  • Muhafaza etmek kolaydır.
  • Tek parça altlıklar kolayca monte edilir, doğal ve termal genleşmeleri için gerekli boşluklar bırakılır.

Uzun vadeli karlılık sağlamak sadece yüksek kalitede ürünlerin kullanılması ile sağlanabilir. Yumuşak iç malzemeden tasarlanmış, sağlam yürüme ve yatak altlıklari kesinlikle KRAIBURG üretimidir. KRAIBURG altlıkların konforu garanti süresini oldukça fazla geçmektedir. Kullanımı yıllar sonra, hala başlangıçtaki gibi yumuşaktır. Basit montaj ve düşük bakım giderleri sizi KRAIBURG ürünlerinin ne kadar ekonomik olduğuna inandıracaktır.

Kauçuğun yeni olup olmaması veya geri kazanılmış olması önemli değildir! Önemli olan, yapmış olduğu işlevdir. Fakat dikkat edin “bütün kauçuklar” aynı değildir!

Montaj

Puzzle şekilli ve tek parça halinde olanları da bulunmaktadır. Eksiz döşenme olanağı sağlayan puzzle şekilli altlıklar, tek parça altlıklar gibi avantaj sağlar. KRAIBURG durak alanları altlıklarının montajı çok basit ve hızlıdır. Tek parça altlıkların montajı oldukça kolaydır. Montaj sırasında bireysel altlıklar gevşek bir şekilde yan yana dizilir. Puzzle şekilli kenarları olanlar ise birbirine bağlanır.

Yumuşak yatak altlıklar dayanıklı olabilir mi?

Günde 12 saatten fazla yatmak için yatak alanının rahat olması gereklidir. Yeteri kadar uzun yatma periyotları üretkenliği artırır. Bunların dışında optimal barınak iklimi (havalandırma) , yeterli yem ve su tedariki , yumuşak yatak alanı, süt üretiminde de etkilidir. Bunun manası ise konforlu, kaymayan, temiz duraklardır ve bu alanlarda ineklerin rahat pozisyonda günün yarısından fazlasını yatarak geçirmesi anlamına gelir. Ancak hayvan dostu yatak alanları üstünde süt üretimi daha yüksektir. Yumuşaklık, dayanıklılık sadece hayvanlar için değil insanlar içinde önemli kriterdir,

Kişisel olarak tüm bu altlıklar-dan sayısız fayda sağlayacaksınız.
Örnek olarak;
•Basit montaj,
•Çok iyi performans oranı,
•Uzun garanti süresi
•Mutlu inekler ….

SAĞLIKLI VE MUTLU HAYVANLAR İÇİN  KRAIBURG kauçuk altlıklar.

Sığır barınakları her zaman ineğin ihtiyaçlarına uymalıdır bunun aksi ise verimlilik için düşünülemez. İneğin adaptasyonu sürüdeki en yaşlı ineğin davranışları gözlemlenerek elde edilir ve inek konforu dikkate alınır. Düzgün olmayan zemin kaplaması ineğin duruş pozisyonuna bağlı hastalık ve kayıplara dolayısı ile çiftlikte verim kayıplarına neden olur.

Hayvanların Cinslerine, Irklarına, Yaşlarına göre farklı ölçülerde ve yetiştirme modellerine göre Bağlı, Yarı Serbest, Padok olan ahırlar için farklı tip inek yatakları vardır. Ayrıca hayvan ihtiyacı ve refahı için Esneme oranları, Kalınlıkları ile konfor Özellikleri farklı olan yatakların; Puzzle-geçmeli, Rulo, Düz olarak monte edilebilen modelleri bulunmaktadır. Dünyanın en kaliteli ve 10 yıl garantili fonksiyonel, yumuşak ve konforlu inek yatağı KRAIBURG; Sağmal hayvanların yatma süresini artırarak, süt verimine ve hayvan konforuna doğrudan etki eder. Mera konforu nu ahırlara taşır.