Otomatik Ayak Banyosu

Ayak hastalığının salgınlarında, hayvanların kronik olarak enfekte olmasını önlemek için ayak basınçlı su ile yıkanması gereklidir.

Daldırma Ayak banyosu ve Basınçlı ayak yıkaması

Topallığı ve bundan kaynaklanan hayvan kayıplarını azaltmak için çeşitli yönetim araçları mevcuttur. Bununla birlikte, bulaşıcı topallık mücadele etmek oldukça zordur. Enfeksiyöz tabaka oluşumunun önlenmesi çok daha kolay ve daha ucuzdur. Enfeksiyöz (toynak) tırnak hastalığının kontrolü ve önlenmesi tedaviden ve daldırma ayak banyosundan daha önemlidir. Otomatik Ayak Banyosu bu konuda oldukça başarılısır. Ayak hastalığının salgınlarında,hayvanların kronik olarak enfekte olmasını önlemek için ayak basınçlı su ile yıkanması gereklidir. Ancak ayak daldırma banyoları, her zaman, meme tıkanıklıklarını mastitis kontrol etmek için günlük olarak meme başı dips’lerinin kullanıldığı gibi, enfeksiyöz toynak hastalıklarını kontrol etmek ve onları tedavi etmemek için bir önlem olarak kullanılmalıdır. Daldırma ayak banyoları, iyi hijyen yönetimi için bir alternatif değildir, ancak ayak ve toynak yönetimini bu kadar karmaşık hale getiren çevresel faktörlerin kontrolüne yardımcı olurlar.

Daldırma Ayak banyosu ve çözümleri

Daldırma ayak banyosu en sık Dermatit Dijitallerini önlemek ve kontrol etmek için kullanılır. Çeşitli kuvvetlerde formalin çözeltisi (yüzde 5-10), çinko veya bakır sülfat ve kuaterner amonyum bileşikleri veya diğer ticari çok bileşenli ürünleri içeren en yaygın kullanılan formülasyonlar.

Veterinerler bazen ayak banyolarında kullanılmak üzere antibiyotik reçete eder, ancak antibiyotik tedavisi pahalıdır; süt çekilme dönemini içerir ve DD’ye neden olan bakterilerin bağışıklık kazanabileceği düşünülür, bu yüzden genellikle antibiyotiklerin en az düzeyde kullanılması önerilmektedir.

Bazı ayak banyosu çözümleri dezavantajlara sahiptir ve dikkatlice kullanılmalıdır. Formalin, kanserojen özelliklere sahip olduğu ve işlemek için çok nahoş olduğu bilinen birçok ülkede yasaklanmıştır; Bu nedenle bu ürünün kullanılması önerilmez.

Bakır ve çinko tuzları gibi ağır metaller de, bu maddeler biriktikçe ve tamamen biyolojik olarak parçalanamayacağından, hem hayvanlara (geviş getirenlerin bakır toksisitesi) hem de çevreye zarar vermesi nedeniyle hızla sıkı sıkıya kontrol altına alınmaktadır. Toynak hastalıklarını etkin bir şekilde önlemek için, çevreye olan etkiyi sınırlandırırken genellikle biyolojik olarak parçalanabilen tırnak bakımı çözümleri önerilmektedir.

Ön yıkama banyosu

Çiftli daldırma banyolar kullanılırsa, ana ayak banyosundan önce bir yıkama banyosu ile ikinci banyodaki aktif ayak banyosu solüsyonunun taşınmasını ve seyrelmesini önlemek için yıkama banyosu ön tarafta 1.5-2 metre olmalıdır.

Yıkama banyosunda kullanılacak yumuşak sabun çözeltileri, gübrenin gevşemesini ve havanın dijital alana ulaşmasını sağlamak için yaygındır.

Yıkama banyoları, ayak banyosu rejiminde kolaylıkla kullanılabilir ancak dezenfekte olmadıkları için kimyasal çözeltiler yerine kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, ayak banyosu solüsyonunun, tedavi gerektiren ayağın istenen yerine ulaşması için daha iyi bir şansı olduğu anlamına gelir.

Hava

Soğuk havalarda ayak banyosu yaparken özellikle dikkatli olunmalıdır ve çözelti donabilir, donmuş havalarda ve hayvanlarınız için son derece tehlikeli bir şekilde ayak uydururken donma koşullarında asla yapılmamalıdır. Enfeksiyöz toynak hastalığının artışı, kışın şiddetli soğuk aylarında ayak banyosunun zorluğuna bağlanır.

Püskürtme

Sağım bekleme alanında veya otomatik bir sistemde püskürtme yapmak, alınabilecek başka bir önleyici tedbirdir. Toynakları spreylenmeden önce temizlenmelidir, böylece solüsyon enfekte alana nüfuz etme ve doğrudan toynak / lezyonların arkasına püskürtülmüş doğru dozaj talimatları kullanma şansına sahip olur. Bu yöntem genellikle ayak banyosundan daha etkili olarak görülür, çünkü bu tırnağı doğrudan gübre ile nötralize edilmemiş veya bakterilerle aşırı derecede kirlenmiş olan tam kuvvetli bir çözelti ile işleme fırsatınız olur. Seyreltme oranı spreyleme si genellikle bir ayak banyosundan farklıdır, bu nedenle her zaman ürün dozaj talimatlarını okuyun.

Hidromatik Yürüyüş Yolu Otomatik Ayak Banyosu

Yürüyerek geçilen toynak banyolarında su jetleri kullanır,. İnek, üzerinden geçerken,sıvılar, ayaklar ve topukların topuk bölümleri üzerine tazyikli olarak püskürtülür,ilaçlar veya dezenfektanlar yüksek hızlarda pompalanır. Maksat dijital ortamlardan kirlenmeyi ortadan kaldırmak ve yaraları temizlemektir.

Güçlü jet spreyleme ile ilaçları ineğin ayak parmakları ile topuk topunun arkasındaki ulaşılması zor bölgelere akıtır.

Bazı hidromatik ayak banyoları ineklerin banyo boyunca yavaşça yürümesine yardımcı olan iki bölünmüş kanaldan oluşur. Bu sayede hayvan, ayaklarının iyice ilaç tedavisine yetecek kadar zaman tanır. Bu sayede tam ilaç penetrasyonu sağlanır.

Otomatik Ayak Banyosu

Tırnak banyosu

İnek içine girdiğinde yıkama banyosu otomatik devreye girer. İnek banyodan geçerken ayakları tazyikli su ile yıkanır ve ilaç tedavisini alır. ilk inekten son ineğe kadar bakım ve tedavinin kalitesini korur. İnek başına ¾ Litre tüketilir.

Su, katı partiküllerin sıvıdan ayrılması için bir fırça ile bir elek içinden süzülür ve daha sonra tanka geri gönderilir.

Banyolarda, basınçlı sıvıların kanallara beslendiği küçük bir 15 L’lik biriktirme tankı bulunmaktadır.

Bu tank, ahır içerisinde bulunan depolama rezervuarından uygun bir noktaya konarak sürekli olarak doldurulur. Ya da başka bir olasılık, sistemi ahırda başka bir yerde bulunan dezenfektan veya ilaçla karıştırılmış su içeren bir rezervuara bağlamaktır. Sistem bu rezervuar tarafından sürekli olarak yenilenir.

Su tüketimi:

Yaklaşık. 5 inek başına 4 litre (1 galon). Unutmayın,hidromatik ayak banyosu otomatik olarak temizlenir ve su sürekli olarak geri dönüştürülür ve tekrar doldurulur.S

İpucu

İnekler hızlı bir şekilde yıkama banyosuna aşina olurlar, bununla birlikte, sprey mekanizmasının çalıştırılmasından önce ineklerin alışması için ayak banyosundan iki kez geçmeleri tavsiye edilir. İki bölünmüş kanal, ineklerin banyo boyunca yavaşça ve dikkatlice yürümesine yardımcı olur. Bu süreç, tedaviye ayaklarının iyice girmesine yetecek kadar zaman tanır. İnek, ayak banyosuna girdiğinde aktif hale gelir çalışmaya başlar.

Avantajları:

  • Güçlü su jetleri, kritik inter digital boşlukta derinlemesine temizlik için sıvıyı ineğin ayağına ve topuğa püskürtür.
  • Banyo kanalının  yapısı ve uzunluğu, ineklerin yavaşça yürümesine, yoğun temizlik ve sıvı penetrasyon infiltrasyonuna yardımcı olur; 
  • Depolama rezervuarından taze sıvı ile filtrasyon tekniği ve sürekli yeniden doldurma özelliği sayesinde , ilk inekten sonuncuya kadar yüksek arıtma kalitesini korur; 
  • Manuel işçilik yok – sistem kendini otomatik olarak temizler ve doldurur; 
  • Sistem tamamen paslanmaz çelikten imal edilmiştir.
  • Suda çözünebilen tüm maddeler kullanılabilir.
  • Düşük su tüketimi – yaklaşık  5 inek başına 4 litre. 
  • Hidrodinamik banyo otomatik olarak temizlenir, su tekrar sirküle edilir ve sürekli olarak tekrar doldurulur.

Sonuçlar:

Araştırmalar, 6 haftalık tıbbi tedaviden sonra ineklerin istenen sonuca ulaştığını göstermiştir.

Hidrodinamik toynak ayak banyoları, enfeksiyöz toynak hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde mükemmel bir yöntemdir.

İnek kanallardan geçerken, sıvı banyodan pompalanır ve sıçrayanlar arasına kirliliği temizler.

Yapılan araştırmalarda 6 haftalık iyileştirici tedaviden sonra arzu edilen sonuçların elde edileceği anlaşılmaktadır.

Menü
Call Now Button